Select Page

پایگـاه خبری حمل و نقل و صنعت و معدن ایران: فن ورزان ماهر در تولید بتن های با دوام و ایمن نقش بی بدیلی دارند

رئیس مرکز تحقیقات بتن و عضو شورای تدوین مقررات ملی ساختمان گفت: تصویب قانون آموزش مهارتی، اشتغال و بکارگیری فن ورز ماهر صلاحیت دار (تکنسین) و مهندس حرفه‌ای در تولید بتن و ساخت و سازهای بتنی با دوام و ایمن درتامین منافع ملی بسیار ضروری است.

به گزارش پایگاه خبری صنعت و معدن ایران، مهندس مصطفی احمدوند امروز در جمع خبرنگاران افزود: مرکز تحقیقات بتن ایران (متب) با آگاهی از شرایط بحرانی عدم وجود فن ورز ماهر و مهندس حرفه‌ای در جامعه فنی مهندسی رشته عمران کشور، همواره بر تربیت بیشتر نیروی انسانی متخصص و ماهر در صنعت ساخت و ساز کشور تاکید مضاعف دارد.

وی اظهارداشت: این مرکز با اتکا به اصول الگوی تفکر مدیریت همدل و رهبری تحول آفرین با استفاده از دانش نظری و ذهن تجربه تاریخی، آموزش فعال مهارتی ۳۰ ساله خود را با بهره‌مندی از تمرکز هم اندیشی رهبران، پیشکسوتان و متخصصان ماهر صنعت در راستای همکاری صنعت و دانشگاه تاکنون بیش از ۸ هزار نفر را از طریق یادگیری فعال مهارتی فن ورز تکنیکی و مهندس متخصص در حوزه صنعت تولید بتن و ساخت و سازهای بتنی برای ورود به بازار کار تربیت کرده است.

احمدوند از برگزاری بیست و ششمین همایش ملی سالیانه انجمن علمی بین المللی بتن ACI   – شاخه ایران و کنفرانس ملی بتن و زلزله، مرکز تحقیقات بتن ایران روزهای پنجم و ششم دی ماه سال جاری خبر داد و افزود: در این راستا شناخت و کاربرد مناسب مواد مصالح بتن و فرآورده‌های بتنی و بکارگیری صحیح ابزارهای تولید بتن و اجرای ساخت و سازهای بتنی طبق قوانین و مقررات ملی ساختمان و استاندارد ملی اجباری ۶۰۴۴ و اجرای نظام بازرسی و کنترل کیفیت بتن و ساخت و سازهای بتنی با دوام و مقاوم در برابر زلزله، آتش سوزی و پدافند غیرعامل در پروژه‌های ساختمانی و عمرانی کشور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

رئیس مرکز تحقیقات بتن ایران تاکید کرد: از آنجا که دغدغه و مساله اصلی جامعه فنی و مهندسی عمران کشور ارتقا کیفیت بتن تولید شده و ساخت و سازهای بتنی با دوام و مقاوم در برابر زلزله و آتش سوزی نیازمند متخصصان ایرانی همچون فن ورزان و مهندسان حرفه‌ای ماهر است، لذا درصدد هستیم در بیست و ششمین همایش سالانه انجمن علمی بین المللی بتن شاخه ایران و کنفرانس ملی بتن و زلزله مسائل و مشکلات مربوط به تربیت تکنسین و یا فن ورزان مورد بحث و بررسی کارشناسان، متخصصان، اساتید و دانشجویان رشته‌های مهندسی عمران قرار‌گیرد.

احمدوند از برگزاری مسابقات دانشجویی همزمان با برگزاری بیست و ششمین همایش ملی سالانه انجمن علمی بین المللی بتن ACI  شاخه ایران خبر داد و گفت: بهره‌مندی از مزایای مسابقات مهارتی دانشجویی بنیاد ملی نخبگان و مرکز تحقیقات بتن و اهدای تندیس کنفرانس ملی بتن و زلزله به رتبه‌های اول مسابقات دانشجویی از مهم ترین برنامه های همایش است.

احمدوند اظهارداشت: معرفی مقالات برتر اساتید، پایان نامه و رساله های برتر دانشگاه ها، معرفی چهره‌های برتر صنعت ساختمان کشور، معرفی پروژه‌های عمرانی برتر، اعطای جایزه ملی بتن ایران به آثار بتنی برگزیده، برگزاری مسابقات ملی دانشجویی بتن، برگزاری کارگاه‌ها و میزگردهای تخصصی با حضور کارشناسان، اساتید، دانشجویان و متخصصان از دیگر برنامه‌های همایش امسال است.

رئیس مرکز تحقیقات بتن ایران تاکید کرد: جامعه فنی و مهندسی عمران کشور همواره برای ارتقای کیفیت بتن و ساخت و سازهای بتنی با دوام و مقاوم در برابر زلزله و آتش سوزی در تلاش است، ولی در این راستا کشور به نیروی انسانی متخصص فن ورز و مهندس حرفه‌ای و ماهر نیاز دارد.

عضو شورای تدوین مقررات ملی ساختمان افزود: آسیب پذیری و بحران جامعه امروز ایران عدم رابطه بین دانش مهندسی با مهندسان و مهارت‌های تکنیکی تخصصی و کاربردی آن با فن ورزهای متخصص است و تنها راه برون رفت از این چالش بکارگیری فن ورز‌ها و مهندسان صلاحیت‌دار با اخلاق حرفه‌ای همرا با اجرای قوانین و استانداردهای ملی عملی است.

احمدوند یادآورشد: امروزجوانان ایرانی دانش‌آموخته باید واقعیت‌های موجود جامعه ایرانی را بهتر متوجه شوند تا بتوانند خود را برای رویارویی با بحران‌های موجود در روند شکل‌گیری پارادایم شناختی فراملی، در نظم نوین جهانی پسا کرونا آماده کنند.