Select Page

بیست و دومین همایش سالیانه انجمن بین المللی بتن (ACI) – شاخه ایران

کانو بتنی

آیین نامه مسابقات بین المللی دانشجویی بتن شاخه های منطقه­ای (ACI)

مسابقه ملی کانو بتنی

Concrete Cano National Comptition

ایران- تهران

دی ماه 1398

مجری:

علاقمندان می توانند جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اینترنتی
www.aciiranchapter.org مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 88664151 تماس حاصل نمایند.
دانشجویان علاوه بر سایت های انجمن می توانند تمامی آئین نامه های مسابقات دانشجویی و فرم ثبت نام را از کانال تلگرام انجمن دانلود نمایند.تلگرام انجمن بین المللی بتن ACI

برای دریافت نسخه PDF آیین نامه مسابقه قایق بتنی اینجا کلیک کنید.

    مشاهده ادامه آیین نامه

قوانین مسابقه:
تیم های شرکت کننده در مسابقه :
اعضاي تيم ها، دانش آموزان دبيرستانها، هنرجويان هنرستانهاي فني و حرفه اي، دانشجويان دانشگاه های سراسری، آزاد و موسسات آمورش عالی(مقطع کارشناسی مهندسی عمران ، مکانیک، معدن، معماری، مهندسی شیمی و … در تمامی گرایش ها)، مراکز آموزش عالي، مراكز تحقيقاتي پژوهشي دولتي و غير دولتي می باشند. لازم به ذکر است تعداد تیم های شرکت کننده از هر دانشگاه، موسسه آموزش عالی، دبیرستان، هنرستان و … نامحدود و درهر گرایش می توانند حداکثر دو تیم داشته باشند که باید اعضای تیم ها متفاوت باشند.

مثال:
تیم A از دانشگاه A جهت مسابقه Epd و Cube (استاد راهنما:A و اعضای گروه: 1و 2 و 3 و 4 و 5 و 6 و 7 و 8 و 9 و 10 )
تیم B از دانشگاه A جهت مسابقه Epd و Cube (استاد راهنما:A و اعضای گروه: 11 و 12 و 13 و 14 و 15 و 16 و 17 و 18و 19 و 20)
تیم C از دانشگاه A جهت مسابقه Bowling و پل کاغذی (استاد راهنما:B و اعضای گروه: 21 و 22 و 23 و 24 و 25 و 26 و 27 و 28و 29 و 30)
توجه : تیم C از دانشگاه A اجازه شرکت در مسابقات Cube و Epd را نخواهد داشت.
این شرایط برای هیچ یک از مسابقات دیگر صادق نمی باشد.
چنانچه تعداد تیم های شرکت کننده در هر گرایش به حداقل 4 تیم برسد مسابقه برگزار می شود در غیر اینصورت مسابقه آن گرایش برگزار نخواهد شد و نمونه تحویل گرفته شده به تیم های ثبت نام کننده عودت داده نمی شود.
هرتیم شامل حداقل 3 نفر و حداکثر 10 نفر عضو به همراه یک نفر استاد راهنما از همان موسسه آموزش عالی، دبیرستان، هنرستان و … می باشد.
هر شخص تنها مي تواند در يك تیم عضويت داشته و تیم شرکت کننده می باید معرفی نامه مهمور به مهر از موسسه آموزش عالی، دبیرستان، هنرستان و … معرفی شده را ارائه دهد.
هر موسسه آموزش عالی، دبیرستان، هنرستان و… برنده حداکثر یک رتبه ( مقام ) خواهد بود.
استاد راهنما فقط مسئوليت هدايت اعضاي تيم و رعايت قوانين مسابقه از طرف تيم را بر عهده دارد .
هر استاد راهنما نمي تواند سرپرستي بیش از دو تيم از یک دبیرستان، هنرستان، موسسه آموزش عالی و … بر عهده بگيرد.
فرم های ثبت نام از طریق ایمیل یا فکس می بایست ارسال گردد، شرکت کنندگان فرم ثبت نام را می بایست از وب سایت www.aciiranchpter.org دانلود و تکمیل نموده، به همراه مدارک خواسته شده شامل(معرفی نامه برروی سربرگ دانشگاه، کارت دانشجویی معتبر، کارت ملی، فیش واریزی ثبت نام) به دبیر خانه همایش از طریق ایمیل به آدرس convention@aciiranchapter.org و یا از طریق فکس به شماره 88797454 ارسال نمایند.
نمونه های تحویل داده شده به کمیته مسابقات برای شرکت درمسابقات توسط تیم های شرکت کننده عودت داده نمی شود.
هزینه واریزی جهت ثبت نام به هیچ عنوان عودت داده نمی شود.
استاد راهنما باید از اعضای هیات علمی و یا مدرسین دانشگاه تیم دانشجویی مربوطه باشد .
حضور استاد راهنما در روز مسابقه و زمان برگزاری مسابقه تیم خود الزامی است و عدم حضور باعث حذف تیم دانشجویی می شود.
همراه داشتن اصل معرفی نامه از دانشگاه و اصل کارت دانشجویی در روز همایش الزامی است

عمومی:

1-2 طرح استاندارد شده بدنه
تيم ها بايد كانوي بتنی خود را براساس مدلی كه توسط این آیین‌نامه ارائه شده است بسازند. اين مدل در مسابقات جهاني كانوهاي بتنی ASCE در سال 2011 استفاده شده است. این كانوي از بدنه‌ای به طول 6 متر و پهناي بيم آن 79 Cm است و در فاصله‌ي 310 Cm از قوس واقع شده است. طول كانو از محاسبه فاصله دو سر كانو و با احتساب خارجی‌ترین نقاط لبه کانو بدست مي‌آيد برای اندازه‌گيري بیشینه پهناي بیمِ کانو، ابعاد خارجي پوسته مورد نظر است. كانو سطح مقطعی بیضوی شکل دارد و عمق كانو بين 35 تا 40 Cm در امتداد طول آن تغيير مي‌كند.
نقشه‌ی كلی، ارتفاع، و سطح مقطع در شكل 2-1 مشخص گرديده است. تيم نبايد هيچ گونه تغييري در مدل بدنه ايجاد كند (مانند، كم يا زياد كردن طول، عرض، ارتفاع و غیره) .موارد ديگري كه بايد در مورد ساخت كانو بتنی در نظر گرفته شوند تعیین نشده‌اند و تيم ها به صلاحديد خودشان ابعاد و محل جاگذاري آنها را مشخص مي‌كنند. اين موارد فقط محدود به انتخاب، ريب‌ها و ضخامت پوسته نمي‌شود و ممكن است شامل موارد ديگري نيز باشد.

تصویر 2-1: شماتیک طرح قایق

1-1-2 نوسان ابعادی
تيم‌ها بطور كلي مي‌بايست پيرو محدوديت‌هاي ابعادي عنوان شده در بخش 2-1 عمل‌كنند. نوسان طول كانو بتنی بايد درحد ±2 Cm باشد و نوسان عرض آن مي‌بايست در عريض‌ترين بخش محدود به±1 Cm باشد و همينطور براي استخوان‌بندي (Rocker) در كمان جلويي و قسمت عقبي قايق محدود به±1 Cm اينچ باشد .اگر همه ابعاد در محدوده نوسان داده شده باشند، كانوی بتنی از لحاظ كلي در مطابقت كامل با محدوديت هاي ابعادي است و ماده كسر 25 امتياز مندرج در آیین‌نامه شامل آن نمي‌گردد.

2-2 بتن و شبکه ی آرماتوربندی
در همه موارد مصالح به کار رفته باید انطباق کامل با آیین‌نامه داشته باشند. تمامي مواد مخلوط بتن به غیر از موادي كه براي شناور سازي مورد استفاده قرار مي‌گيرند بايد در رده مواد آرماتوربندی قرارگیرند و بايد مطابق تمامي جزئيات ارائه شده در بخش چهار باشند.

3-2 عناصر ساختمانی
استفاده از عناصر ساختماني مانند ريب، لبه(gunwales) ، انحنا(thwarts) ، طاقی (bulkheads) مجاز خواهند بود مگر در شرايطي كه مانع خروج ايمن قايق سواران از آن شود. تمامي اجزاي كانو از جمله برآمدگي‌هاي بيروني و عناصر ساختماني مي‌بايست از موادي ساخته شده باشند كه منطبق با بخش سه (بتن) و بخش چهار (شبکه ی آرماتوربندی)باشد. هرگونه مقاوم‌سازي صورت گرفته در اجزاي كانو بتنی ‌، برآمدگي‌هاي بيروني و عناصر ساختماني بايد برابر شرايط ضخامت بخش 4-3-1 و درصد فضاي باز مندرج در بخش 4-3-2 باشند.

4-2 محدوديت‌هاي قايقرانان
موانع ثابت قايقران از جمله هر نوع بند ، كمربند ايمني ، بندهاي چسبي ، بادكش يا هر چيز ديگري كه قايقران را به قايق را به قايق متصل كند و يا هر چيزي كه امنيت قايقران را براي خروج از قايق در صورت واژگون شدن آن كاهش دهد ممنوع است .

5-2 پارو‌ها
كانوهای بتنی مي‌بايست به پاروهاي پهن (Paddle) و نه به پاورهاي معمولي (Rows) مجهز باشند. پاروها مي‌بايست يك طرفه و مي‌توانند با لبه‌ي صاف يا خميده باشند .پاروي اضافي در قايق در حين مسابقه بلامانع مي‌باشد.

6-2 جاي نشستن و تشك داخل
صندلی‌ها نبايد از اندازهي 50 × 75 × 50 Cm تجاوز كند. تشك‌ها نمي‌بايست از 2× 50× 75 Cm تجاوز نمایند. یک قایقران نمی‌تواند همزمان از تشک و صندلی استفاده نماید. قایقران‌ها آزادند از انواع مختلف صندلی و يا تشك استفاده كنند (براي مثال ابعاد صندلي‌ها ممكن است در يك مسابقه فرق كند يا يك قايقران از صندلي و ديگري از تشك استفاده كند). صندلی‌ها و تشك‌ها مي‌بايست برای در اختیار داوران قرار‌گیرد زیرا در داوری کیفیت ساخت و محصول نهایی موثر است.

7-2 مواد ضد لغزش
استفاده از چسب نواري ضد لغزش و يا هرگونه ماده ي ضد لغزش ديگر ممنوع است .

8-2 پوشش‌های پاششی
هر نوع ابزار یا راهکار پس-ساخت كه از نفوذ آب به درون كانو جلوگيري مي‌كنند مانند پوشش‌های پاششی ممنوع مي‌باشند. اين امر شامل مواد شناور سازي نيز مي‌شود .

9-2 لبه‌ها
لبه‌ها بايد به نحوي پرداخت شوند كه مانع آسيب ديدن قايقرانان شود (یعنی آرماتور‌های عریان و لبه‌های تیز ممنوع است). روكش لبه‌ها و يا پوشش‌هايي كه به عنوان بخش داخلي كانو در نظر گرفته نمي‌شوند نبايد ارزش سازه‌ای یا مقاومتی برای کانوی بتنی ایجاد نمایند. روكش‌هاي لبه‌ي خارجي كه براي استحكام بخشيدن استفاده مي‌شوند نمي‌بايست هر كدام بیش از 60 Cm طول داشته باشند. فوم‌های لوله‌ای كه براي حفاظت از لبه‌ها بكار مي‌روند مجاز می‌باشند و بعنوان استحكام بخش در نظر گرفته نمي‌شوند. هرگونه محافظ لبه در فاصله 60 Cm جلو و عقب کانو غیر مجاز است.

10-2 شناورسازی
1-10-2 ملزومات
كانوی بتنی مي‌بايست آزمون شناور سازي را با موفقیت طی نماید که از طريق طراح طبيعي شناور و يا از طريق بکارگیری مواد شناور سازانجام می‌شود. به دلايل ایمنی، هرگونه گودي يا كيسه هوا ممنوع است. مواد شناور ساز مي‌بایست مواد جامد (مانند فوم، چوب و غيره) باشند. تمامي مواد شناور ساز كه در كانو بكار برده مي‌شود بايد با بتن روكش شوند. مادامي كه شناور ساز زير خط لبه باشد در هر نقطه در داخل قايق مجاز مي‌باشد. تنها استثنا مواد شناورسازي است كه در تست شناورسازي مورد قبول واقع نشوند.
روکش‌ها و پوشش‌های لبه (بخش 2-9) در طي آزمون شناور‌سازي نبايد استفاده شوند. وقتي كه كانو توسط داوران يا کمیته فنی مسابقه تأييد گرديد نصب روكش و پوشش لبه بلامانع است.

2-10-2 آزمون شناورسازی
كانوی بتنی در طي پنج دقيقه‌اي كه در آزمون شناور‌سازي از آب پر مي‌شود مي‌بايست بطور همزمان دو سر آن حداقل 75 Cm خارج از آب باشد. قايق مي‌بايست با نظر داوران و يا کمیته فنی مسابقه قبل از هرگونه رقابت مورد تأييد قرار‌گيرد.
كانوهايی كه در نوبت اول آزمون شناور‌سازي تأييد نشوند بصورت خودكار 25 امتياز از امتياز نهايی آنان كسر خواهد شد.

3-10-2 شناورسازی مضاعف
در شرايطي كه كانوی بتنی آزمون شناور‌سازي اوليه را طی ننماید تيم‌ها می‌بايست از مواد شناور‌سازي اضافی استفاده كنند تا جايي كه با تأييد داوران و يا کمیته فنی مسابقه آزمون شناور‌سازي را طی كنند. هرگونه مواد شناور سازي اضافي كه استفاده مي‌شود می‌بايست در داخل كانو و زير خط لبه اعمال گردد. به هيچ وجه استفاده از اين مواد بر روي قسمت عقبي و جلوي قايق مورد قبول نيست (حفره جلو و عقب کانو). روكش لبه‌ها نيز نبايد به عنوان مواد شناور‌سازي استفاده گردند (بخش 2-10-1).

تصویر 2-2: شماتیک آزمایش شناوری

تصویر 2-3: مثالی برای شناور سازی مضاعف

11-2 تعمیرات

1-11-2 تعمیرات انجام شده حین مسابقه

در حين مسابقه ، يعني در طول تمامي رخدادها و حمل و نقل، تعميرات فقط باید با استفاده از نوارچسب صورت گيرد و هر نوع نوارچسبی مجاز است. در صورتي كه استفاده از نوارچسب برای رفع مشكل مقاومت کانو باشد، از امتياز گروه كسر خواهد شد. در حوادثي از قبيل برخورد با كانوهاي ديگر و يا مواردي كه از كنترل شرکت کنندگان خارج بوده است كسر امتياز استفاده از نوارچسب انجام نخواهد شد. استفاده از نوارچسب براي استحكام روكش لبه‌ها و يا استحكام مواد شناور‌سازي مورد نياز براي طی كرن آزمون شناور‌سازی موجب کسر امتیاز نمي‌شود. در مواردي كه استفاده از نوارچسب براي ترميم آسيب‌هاي ناشي از برخورد با كانوهاي ديگر و شرايطی خارج از كنترل تیم ها لازم مي‌نمايد، اقدام به نوارچسب‌کاری می‌بایست پس از دريافت تأييدکتبی آغاز گردد.

2-11-2 مواد تعمیرات

بتن و یا ملاط از قبل بسته‌بندي و يا مخلوط‌شده براي استفاده در بازسازي و تعمير غير مجاز هستند. استفاده از اپوكسي و مواد مشابه غير مجاز مي‌باشد‌، چه بعنوان مواد وصله و يا پرکننده در هر زمان از ساخت كانو، چه بعنوان مواد تعمير در حين مسابقات.
بتن و آرماتور مورد استفاده در تعمير كانو مي‌بايست منطبق با قوانين مندرج در بخش 2-11-3 باشند.

 

3-11-2 گزارش رويه تعمير و درخواست بازسازي

1-3-11-2 کلیات
در شرايطي كه كانو در طي مسابقات آسيب ديده باشد، شرکت کنندگان مي‌تواند كانو را وصله‌كاري، تعمير و پرداخت دوباره نمایند كه البته اين كار ملزم به تسليم درخواست و دريافت تاییدیه گزارش رويه تعمير است.

2-3-11-2 ارائه درخواست
فرم گزارش رويه تعمير يا درخواست بازسازي مي‌بايست توسط کاپیتان تیم امضا شود.

3-3-11-2 الزامات
گزارش رويه تعمير بايد شامل اطلاعات كافي از عامل و شدت آسيب و تعميرات درخواستي باشد تا کمیته فنی مسابقه قادر شود تصميم‌گيري درست را در قبال تأييد تعميرات و فراهم كردن توانايي دانشگاه براي تعمير كانو انجام دهد .کمیته فنی مسابقه گزارش رويه تعمير را مورد مطالعه قرار خواهد داد و در صورت لزوم ديدگاه خود را در مورد قانوني بودن و مناسب بودن تعمير پيشنهادي ارائه خواهند كرد. تيم‌ها مي‌بايست گزارش رويه تعمير خود را با در نظر گرفتن ديدگاه‌هاي ارائه شده توسط کمیته فنی مسابقه باز‌نويسي كنند. دانشگاه مي‌بايست تا دريافت تأييد كتبي نهایی از کمیته فنی مسابقه اقدام به تعمير كانو نكند.
چنانچه کمیته فنی مسابقه مجوز تعمير كانو را به تيم ندهد، تيم بايد تصميم بگيرد كه آيا با كانوي تعمير نشده شان قادر به شركت در مسابقات هستند يا خیر.

4-3-11-2 کسر امتیاز و ابطال
كانوهايي كه مجوز تعمير را از کمیته فنی دریافت مي‌كنند 50 امتیاز از امتیاز کل ایشان کسر می‌گردد. مگر مواردی که کمیته فنی و داوران تشخیص دهند اتفاق غیر مترقبه خارج از کنترل شرکت کنندگان موجب آسیب شده است.
بخش سه – بتن
هدف اين بخش فراهم آوردن جزئيات مخلوط‌هاي مختلف بتن است كه تيم‌ها براي كانوي بتني‌شان بكار مي‌برند. در كل، تيم‌ها اجازه دارند كه از يك يا چند مخلوط استفاده كنند كه الف- از بیشینه سیمان مجاز پیروی کند ب- وزن‌مخصوص بتن تازه (پلاستیک) در محدوده 880 تا 1150 kg/m3 باشد.

كليات
هر مخلوط بتنی بدون در نظر گرفتن روش استفاده آن در کانو‌، به عنوان مخلوطی بی‌مانند و مستقل در نظر گرفته مي‌شوند و می‌بايست با تمامي مقررات اين بخش انطباق داشته باشد. بتن‌هاي از قبل بسته‌بندي يا مخلوط شده، براي ساختن و تعمير كانو مجاز نيستند. استفاده از اپوكسي و مواد مشابه در هيچ مرحله از ساخت كانو مجاز نيستند (بتن‌ریزی، آرماتور‌بندی و شناور‌سازي) ولي استفاده آن براي ساختن قالب كانو بلامانع است .مخلوط‌هايي كه به عنوان مصالح وصله‌كاري و پرکننده در طي ساخت يا تعمير استفاده مي‌شوند مي‌بايست بر پايه سيمان پرتلند باشند و همه مقررات اين بخش را اجرا كنند.

1-3 مراجع
نشریات زير بخشي از كل مراجع می‌باشد. آخرين ویرایش هر استاندارد مورد نظر است.

Standard Test Method for Compressive Strength of Cylindrical Concrete

Specimens

ASTM C 39/C 39M

Standard Test Method for Compressive Strength of Hydraulic Cement Mortars

(Using 2 in. or [50 mm]) Cube Specimens

ASTM C 109

Standard Terminology Relating to Concrete and Concrete Aggregates

ASTM C 125

Standard Test Method for Density, Relative Density (Specific Gravity) and

Absorption of Coarse Aggregates

ASTM C 127

Standard Test Method for Specific Gravity and Absorption of Fine Aggregates

ASTM C 128

Standard Test Method for Density (Unit Weight), Yield, and Air Content

(Gravimetric) of Concrete

ASTM C 138/C 138M

Standard Specification for Portland Cement

ASTM C 150

Standard Specifications for Air-Entraining Admixtures for Concrete

ASTM C 260

Standard Specification for Liquid Membrane-Forming Compounds for Curing

Concrete

ASTM C 309

Standard Specification for Chemical Admixtures for Concrete

ASTM C 494/C 494M

Standard Test Method for Splitting Tensile Strength of Cylindrical Concrete

Specimens

ASTM C 496/C 496M

Standard Specification for Blended Hydraulic Cements

ASTM C 595

Standard Specifications for Coal Fly Ash and Raw or Calcined Natural Pozzolan

for Use as a Mineral Admixture in Concrete

ASTM C 618

Specifications for Pigments for Integrally Colored Concrete

ASTM C 979

Standard Specification for Ground Granulated Blast-Furnace Slag for Use in

Concrete and Mortars

ASTM C 989

Standard Specification for Fiber-Reinforced Concrete and Shotcrete

ASTM C 1116

Standard Performance Specification for Hydraulic Cement

ASTM C 1157

Standard Specification for Use of Silica Fume as a Mineral Admixture in

Hydraulic Cement Concrete, Mortar, and Grout

ASTM C 1240

Standard Specification for Liquid Membrane-Forming Compounds Having

Special Properties for Curing and Sealing Concrete

ASTM C 1315

Standard Specification for Latex and Powder Modifiers for Hydraulic Cement

Concrete and Mortar

ASTM C 1438

2-3 مصالح

1-2-3 مواد سيمانی

1-1-2-3 سيمان هيدروليك

مي‌بايست با مقررات ASTM C150 ، ASTM C595 و يا ASTM C1157 مطابقت داشته باشد و مي‌بايست با آب واکنش داده و ايجاد چسب کند.

2-1-2-3 خاکستر‌بادی

مي‌بايست مطابق مقرراتASTM C618 ، كلاس C يا كلاس F باشد، افت حاصل از احتراق آن نباید از 3% بیشتر باشد.

3-1-2-3 متاكائولين

بايد برابر مقررات ASTM C618 كلاس N باشد.

4-1-2-3 سيمان روباره‌ای(Slag Cement)

بايد مطابق مقررات ASTM C989 با درجه کمینه 100 باشد.

5-1-2-3 میکرو سیلیکا (Micro Silica) یا سيليكا‌فوم(Silica Fume)

بايد برابر قوانين ASTM C1240 باشد.

2-2-3 مصالح‌سنگی

مصالح‌سنگی مورد استفاده براي ساخت مخلوط بتنِ كانو حداقل بايد از دو ماده مختلف متشكل باشد و مي‌بايست مطابق با قوانين بخش 3-3-2 باشد.

3-2-3 الیاف

بايد با مقررت ASTM C1116 مطابقت داشته باشد و بايد در ماتريكس بتن توزيع همگن شوند.

4-2-3 افزودنی‌ها

1-4-2-3 کاهنده آب (نرمال، متوسط و قوی) و افزودنی‌های کنترل گیرش
باید منطبق بر ASTM C494 باشند.

2-4-2-3 افزودنی حباب‌زا
باید منطبق بر ASTM C260 باشند.

3-4-2-3 افزودنی و عامل‌های رنگ‌آمیزی
باید منطبق بر ASTM C979 باشند.

4-4-2-3 اصلاح‌کننده‌های پلیمری
بايد به صورت شيرابه يا پودر قابل تفكيك باشد و طوري طراحي شده باشد که در حين استفاده با سيمان هيدروليك با مقررات C1438 ASTM در تضاد نباشد و در صورت نياز بايد در محاسبات حجم و جرم طي طراحی نسبت‌بندی مخلوط از راندمان بتن‌ تازه اطمینان حاصل شود.

5-4-2-3 افزودنی های ویژه
تركيبات ویژه مانند كاهش دهنده انقباض، آب‌بند‌کننده ترک‌های مویین و افزودنی‌های کنترل کننده ویسکوزیته که هنوز استاندارد بخصوص برای کاربرد آنها در بتن موجود نیست. کاربرد این مواد ممنوع نیست اما استفاده از آنها نیاز به مجوز کمیته فنی مسابقات دارد.
چسب های اپوکسی (مانند اکرلیک، فنولیک، پلی استر)، مواد عمل‌آوری، آسفالت امولسیون ویا مواد مشابه جزء افزودنی‌ خاص بحساب نمی‌آیند و اکیدا ممنوع‌اند. تیم‌هایی که می‌خواهند موادی را به عنوان افزودنی‌ خاص استفاده کنند و در رابطه با مورد قبول بودن آن مطمئن نیستند می‌بایست از طریق ایمیل کمیته فنی تاییدیه مورد قبول بودن ماده را درخواست کنند.

3-3 الزامات
همه‌ ترکیبات بتنی باید شامل سیمان هیدرولیک منطبق با شرایط بخش 3-2-1-1 باشند. کمینه مقدار ممکن سیمان هیدرولیک می تواند 30% جرمی‌باشد و بیشینه آن نیز نباید بیش از 50%جرم در تمامی ترکیبات بتونی ارایه شده باشد. نسبت c/cm (سیمان به مواد سیمانی) در همه ترکیبات بتنی می‌بایست بین 0.30 تا 0.50 باشد علاوه بر آن، میزان سیمان هیدرولیک منطبق با شرایط بخش 3-2-1-1 نباید از 670 kg/m3 فراتر رود.
2-3-3 نسبت‌بندی مصالح سنگی
مصالح سنگی انتخابی حداقل می‌بایست 25% وزن کلی ترکیب بتن را تشکیل دهند. این درصد می‌بایست بر اساس نسبت وزن تمامی مصالح سنگی در کوره خشک شده به وزن کل مخلوط حساب شده باشد. مقدار کلی توده استفاده شده در ترکیبات بتنی ممکن است متفاوت باشد، اما تمامی ترکیبات می‌بایست بر طبق قوانین و مقررات دارای مصالح سنگی باشد.
3-3-3 نسبت آب به مواد سیمانی w/cm و مواد جامد
هیچگونه محدودیتی برای نسبت w/cm در مخلوط‌های بتنی وجود ندارد. محتوای جامد موادی چون لاتکس، رنگ‌های مایع و یا رنگ دانه‌ها، در صورت بکار گرفته شدن باید در محاسبه وزن ترکیبات بتنی در نظر گرفته شوند. وجود جامدات در ترکیبات دیگر حائز اهمیت نمی‌باشد.

4-3-3 وزن مخصوص مجاز
وزن مخصوص تر هر مخلوط بتی می‌بایست بین 880 تا 1150 kg/m3 باشد. وزن مخصوص مجاز بر اساس جدول3-1 تعیین می‌شود. هر مخلوط بتنی صرف نظر از کارایی‌اش، می‌بایست با تمامی قوانین منطبق باشد.

5-3-3 عمل‌آوری
بتن باید پس از جاگذاری و پرداخت‌کاری با روش‌های مناسب عمل‌آوری شود. ترکیبات مایعی که برای ایجاد پوسته برای عمل‌آوری بتن استفاده می‌شوند و برابر استاندراد ASTM C309 یا ASTM C1315 هستند و در لیست اطلاعات محصولات آمده‌اند) می‌توانند به صلاح‌دید خود گروه در هر بخشی از کانو مورد استفاده قرار گیرند. مواد مشابه باید برای دریافت تایید به کمیته فنی مسابقات فرستاده شوند. اعمال هر کدام از ترکیبات به هر ناحیه از کانو طبق ساز و کارهای توصیه شده توسط کمپانی تولید‌کننده برای کارایی و تراکم نباید از دولایه بیشتر شود.

4-3 اسناد
1-4-3 جدول نسبت‌بندی مخلوط
نسبت‌بندی‌های هر مخلوط بتن که برای ساختن و تعمیر استفاده شده است می‌بایست بطور خلاصه در یک نسخه از جدول‌ داده‌های مخلوط بتن (3-1) ارایه شود. مسئولیت دقت محاسبات و مقادیر بدست آمده و همینطور استفاده بجا از اعداد مربوطه، تماما به عهده تیم است.

2-4-3 جزئیات مهندسی
3-4-3 برگه داده‌های فنی مواد
برگه داده‌های فنی هر ماده مورد استفاده در ساخت کانو می‌بایست تحت عنوان جدول داده‌ها در دفترچه مهندس ارائه شده باشد. این امر شامل مواد سیمانی، مصالح سنگی، ترکیبات شیمیایی و مواد دیگر می‌شود. برگه‌های داده امنیتی مواد را نمی‌توان بجای برگه داده‌های فنی استفاده کرد.

4-4-3 نمونه‌ مصالح سنگی
حداقل 500 گرم نمونه از ترکیب مصالح سنگی هر طرح اختلاط و نمونه‌هایی نیز از هر نوع مصالح سنگی منفرد که در هر مخلوط بتنی استفاده شده می‌بایست به کمیته فنی ارائه شود. نمونه‌ها می‌بایست در محفظه‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی قرار گرفته و بر چسب مرتبط به آن متصل گردد.
5-4-3 آزمونه‌های استوانه‌ای بتن
تعداد سه آزمونه‌ مکعبی10×10. از هر مخلوط بتنی که در کانو استفاده شده می‌بایست در اختیار کمیته فنی قرار گیرد. دو آزمونه مورد آزمایش مقاومت فشاری قرار گرفته و یک آزمونه از وسط به دو نیم می‌شود برای انطباق ظاهر نمونه با محصول نهایی.

بخش 4 – شبکه ی آرماتوربندی
هدف از این بخش ارائه معیار‌هایی است برای مواد مختلفی است که تیم‌ها به عنوان آرماتوربندی اصلی کانو بتنی به کار می‌برند. در کل تیم‌ها مجازاند سامانه تقویتی‌ای را توسعه بدهند که؛ الف) نسبت فضای خالی و یا چشمه‌های سیستم به جان آرماتور به اندازه کافی بزرگ باشد، ب) مجموع ضخامت لایه‌های آرماتوربندی برابر با کمتر از پنجاه درصد کل ضخامت کامپوزیت بتنی باشد، ج) مصالح آرماتوربندی هیچ پوشش پس تولیدی که موجب بهبود خواص آرماتور شود، نداشته باشد.

تمام سامانه آرماتوربندی می‌بایست توسط بتن پوشیده شده باشد. تمام موادی که بخشی از مخلوط بتنی به حساب نمی‌آیند جزئ سامانه آرماتوربندی رده‌بندی می‌شوند و کلیه ملاحظات این بخش را شامل می‌شوند. موادی که برای شناورسازی به کار می‌روند از این امر مستثنی هستند.

1-4 منابع

Standard Specification for Fiber-Reinforced Concrete and Shotcrete ASTM C 1116

2-4 مصالح
تمامی موادی به عنوان تقویت کننده اصلی در کانو بکار می‌روند می‌بایست فضای خالی کافی برای پیوند مکانیکی مخلوط‌های بتنی را فراهم نمایند.در بخش 4-3-2 به امر پرداخته شده است.
پوشش‌های جامد یا فلزی قابل استفاده برای مقاوم سازی نیستند. الیافی که در میان ماتریس بتنی برای بهبود خواص کششی و پیچشی بتن استفاده می‌شوند به عنوان نیروی تقویت ثانویه تعریف می‌شوند و از این رو موضوعات فهرست بخش 3-4 نمی‌باشند.

3-4 اندازه‌گیری

1-3-4 ضخامت
ضخامت لایه تقویتی چنین تعرف می‌شود: یک لایه مجزا از تقویت کننده که روی سطح صاف قرار داده شود و یک صفحه شیشه‌ای6‌میلی‌متری یا کلف‌تر روی تقویت کننده قرار می‌گیرد. فاصله بین زیر صفحه شیشه‌ای تا بالای سطح زیرین ضخامت تک لایه تقویتی است. تمام عناصر کانو شامل دیواره‌ها، دنده‌ها، لبه‌های بالایی، طاق‌نماها و غیره می‌بایست به این قوانین پایبند باشند.

2-3-4 درصد فضای خالی
حداقل درصد فضای خالی یا POA در هر لایه از تقویت کننده‌ها 40% است. تعیین POA هر لایه تقویت‌کننده خاص با رابطه زیر بدست می‌آید:

ممکن است برای محاسبه POA نیاز به بزرگ نمایی باشد که می‌توان با استفاده از دستگاه فتوکپی، پروژکتور پرقدرت یا با مرقوم کردن یک عکس از نمونه انجام شود.

4-4 اسناد

1-4-4 ضخامت بدنه/ تقویت‌کننده و محاسبه درصد فضای آزادPOA
اندازه‌گیری و محاسبه تقویت کننده‌ها و ضخامت بدنه برای عناصر گوناگون کانو در جدول C از کتابچه مهندسی ارائه خواهد شد. محاسبه درصد فضای خالی برای هر نوع تقویت کننده نیز در زیر جدول C ارائه می‌گردد.

2-4-4 نمونه تقویت کننده
یک نمونه چهار گوشه از هر نوع مقاوم‌سازی که در ساخت کانو بکار رفته می‌بایست جهت داوری به کمیته فنی مسابقه ارائه شود. اگر میله‌های بافته یا میله‌های مارپیچ مورد استفاده قرار گیرند یک نمونه 30Cm ارائه خواهد شد.

3-4-4 برگه داده‌های فنی مصالح
در دفترچه مهندسی می‌بایست برگه اطلااعات فنی هر نوع ماده نقویت کننده ضمیمه شود.

بخش 5- پرداخت کاری
هدف از این بخش ارائه خصوصیات مواد مختلفی است که تیم ها برای پرداخت سطح کانو ممکن است استفاده کنند. در مجموع تیم‌ها نام دانشگاه و کانو را در ارتفاع و مکان معین ارائه خواهند داد. تیم‌ها ممکن است الف) از بتن تمام رنگی استفاده کنند و ب) لکه و یا آستری بکار ببرند و یا محل خاصی از کانو را رنگ آمیزی کنند.

کلیات
تمام موارد استفاده شده در کانو از لحاظ زیست محیطی باید ایمن باشند.

1-5 منابع
انتشاراتی که در زیر آمده از بخشی از این مشخصات تا اطلاعات اضافی فهرست شده – انتشارات به داخل متن فقط با طرحی ساده مرجوع می گردند.

Standard Specification for Liquid Membrane-Forming Compounds for Curing

Concrete

ASTM C 309

Specifications for Pigments for Integrally Colored Concrete

ASTM C 979

Liquid Membrane-Forming Compounds Having Special Properties for Curing

and Sealing Concrete

ASTM C 1315

2-5 حروف نویسی
نام دانشگاه و نام کانو به طور واضح روی سطح کانو بالای خط آب در دو طرف باید نگارش گردد. نام دانشگاه بایستی با حروف با ارتفاع 1±12 در بالا و نام کانو با ارتفاع 1±8 سانتی‌متر در پایین حک شود. ارتفاع حروف شامل هم‌حاشیه، سایه، بالا رفتگی، پایین آمدگی شامل می‌شود.
اگر نام کامل کالج یا دانشگاه 31 حرف و یا بیشتر است (مشمول حروف و فضای بین واژه‌ها) می‌توان نام را به اختصار نوشت. نام مختصر شده باید همچنان کالج مورد نظر یا دانشگاه مورد نظر را نمایان سازد.

3-5 نگاره‌گری
ساخت گرافیک‌ها مانند لوگو،نشان‌ها و غیره با استفاده از عوامل رنگی بتونی و رنگدانه در میان بتون، طراحی ترکیبی (بتون تمام رنگی) و یا طراحی همانگونه که در بخش 5-5 به ابعاد یا تلورانس محدود نخواهد شد. حروف برای نام کانو و نام دانشگاه که با استفاده از عوامل رنگی و رنگدانه‌ها ساخته می‌شوند همچنان محدود به اندازه‌های بخش 2-5 هستند.

4-5 رنگ و برچسب‌ها
استفاده از رنگ و برچسب محدود به حروف‌نویسی مورد استفاده در نام های مدرسه و کانو خواهد بود. (بخش 2-5)

5-5 لکه های بتنی
هر لکه که روی کانو بکار برده می شود باید مواد مورد نیاز مورد نیاز آن در دسترس باشد، اسید محور یا آب محور باشد: حداکثر جامدات محتوی ده درصد و محتویات آلی فرار (VOC) کمتر یا برابر 350 g/l.
افزودنی‌ها همچون براق کننده مجاز نیستند. ممکن است لکه ها در هر بخشی از کانو بنابر صلاحدید تیم استفاده شود. محصولات خاص لازم است به کمیته فنی مسابقات جهت بررسی ارسال شوند.

6-5 بتون‌های آستری
آب‌بند‌کننده‌ها (نافذ یا پوشاننده) ممکن است در هر بخشی از کانو بنابر صلاحدید تیم کاربرد پیدا کنند. آب‌بند‌کننده‌ها ممکن است (الف) آب‌بند‌کننده‌های نفوذیِsilane یا siloxane-based با کمینه محتوای جامد 20 درصد و VOC کمتر یا برابر 350g/l نافذ آستری با حداقل جامدات محتوی 20 درصد و یک VOC با کمتر و یا برابر با 350 g/l، یا (ب) غشا اسمزی مایع برای عمل‌آوری و آب‌بندی که باید با الزامات 1315 ASTMC مطابقت داشته باشد.

افزودنی‌هایی مانند براق کننده و یا مواد ذره ای مجاز نیستند و محصولات مشابه باید به کمیته فنی مسابقات ارائه شوند و تاییدیه دریافت دارند. چنانچه از مایعات غشا اسمزی استفاده شود بایستی نوع I باشند، (شفاف و نیمه شفاف). کلاس A (زرد نباشند) کلاس B (زرد متوسط) با یک VOC کمتر و یا برابر 350 g/l باشد. کاربرد آب‌بند‌کننده در کانو با توجه به توصیه سازنده نباید در ضخامت بیش از دو لایه اجرا شود.

7-5 مدارک
5-7-1 برگه داده‌های فنی مواد
برگه داده‌های فنی مواد صنعتی (MTDS) برای هر ماده در کتابچه مهندسی ارائه خواهد شد. این شامل رنگدانه‌ها، رنگ ها، آستری‌ها، آب‌بندی‌ها می‌شود. هر ماده مشابه‌ی قبل از کاربرد بایستی به کمیته فنی مسابقات ارائه و توسط آن تایید شود.

6 ارتباطات :
آدرس دبیرخانه: تهران، میدان ونک، خیابان ونک، کوچه لیلی، پلاک 1، واحد 1

تلفن: 88661256 ، 88664151 ، 88664152 فاکس: 88797454

http://www.concreteconvention.org
http://www.aciiranchapter.org
http://www.ConREC.ac.ir
E-mail: info@aciiranchapter.org
E-mail: convention@aciiranchapter.org

قابل توجه کلیه تیم های شرکت کننده در پنجمین دوره مسابقه کانو بتنی :
مسابقه و آیین نامه کانو بتنی مرکز تحقیقات بتن (متب) بر طبق مصوبه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری متعلق و خاص این مرکز بوده و استفاده از آن خارج از مسابقات فوق پیگرد قانونی خواهد داشت.